Jak radzić sobie ze smogiem w Krakowie ?

Jak radzić sobie ze smogiem w Krakowie ?

Niekorzystne położenie

Od kilku lat coraz głośniej mówi się w Krakowie o problemie zanieczyszczenia powietrza, nie tylko w naszym mieście, ale i całym południowym regionie Polski. Jak się bowiem okazuje ucieczka “w góry” nie uchroni nas przed tym co znajduje się w powietrzu.

Mapa zanieczyszczenia powietrza w Europie pyły pm10 2007r

Dane Europejskiej Agencji Środowiska przedstawiające mapę przekroczeń stężenia 24h pyłów pm 10 na terenie Europy w 2007r.

Niestety, nasze położenie geograficzne w kwestii jakości powietrza stawia nas na przegranej pozycji i nawet radykalna redukcja(raczej mało możliwa) emisji zanieczyszczeń nie poprawi znacząco naszej sytuacji w najbliższym czasie.

Wiatr, nasz wybawiciel i obrońca

Każdy silniejszy podmuch wiatru to łyk świeżego powietrza dla Krakowa. Ostatnie tygodnie(druga połowa Grudnia 2014r.) obfitowały w silny wiatr, który skutecznie “oczyszczał” nam powietrze. Kraków przez ten okres stał się zieloną plamą na mapie zanieczyszczeń powietrza.

Wiattr oczyścil powietrze w Krakowie

Źródło http://www.malopolska.pl/Obywatel/EKO-prognozaMalopolski/Malopolska/Strony/default.aspx

Czy w mieszkaniach powietrze jest czystsze ?

Niestety nie mamy dobrych wiadomości. Ostatnie informacje na temat badań jakości powietrza w krakowskich mieszkaniach nie pozostawiają złudzeń: http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3371681,smog-truje-nas-takze-w-domu,id,t.html?cookie=1 http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,15659701,Z_pylomierzem_przez_Krakow__Wskazniki_rosna_i_opadaja.html#LokKrakTxt

Jak sobie radzić z zanieczyszczeniem w domu ?

Niestety radykalne podniesienie jakości powietrza w domu wymaga sporych nakładów finansowych oraz wypracowania pewnych nawyków.

Oczyszczacze powietrza

Warto wyposażyć się w odpowiednie urządzenia z wielokrotnymi filtrami zwane potocznie oczyszczaczami powietrza lub też urządzeniami do uzdatniania powietrza. Ich zasada działania jest dość prosta. Tworzą obieg powietrza w pomieszczeniu zasysając powietrze i przepuszczając je przez szereg filtrów, by następnie wydmuchać odfiltrowane powietrze z powrotem do pomieszczenia.

Filtrowanie powietrza w Krakowie

Filtr Hepa po tygodniu działania w Krakowie. W oryginale jest biały.

Jak widać urządzenie dość skutecznie radzi sobie z większością “domowych” zanieczyszczeń.

Rośliny oczyszczające powietrze

Często niedoceniani “zieloni przyjaciele” naszych domostw również doskonale radzą sobie z oczyszczaniem domowego powietrza z toksyn. Warto tutaj przedstawić listę roślin oczyszczających powietrze:

Rośliny oczyszczające powietrze

Lista roślin oczyszczających powietrze w pomieszczeniach

Pełne informacje na temat roślinek uzdatniających powietrze znajdziecie tutaj

Wietrzenie mieszkania o odpowiednich porach

Mieszkanie warto wietrzyć, jednak należy robić to z głową i w odpowiednim czasie. Nie ma sensu otwierać okien, kiedy na zewnątrz pyły zawieszone przekraczają 120 jednostek. Wpuszczanie takiego powietrza do domu, jest praktycznie równoznaczne z wpuszczeniem dymu z ogniska. Najlepszym wykładnikiem jakości powietrza w Krakowie jest wiatr. Im silniejszy tym mniejsze prawdopodobieństwo przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia. Ja osobiście nie wietrze rano i wieczorem z uwagi na fakt iż sporo osób w mojej okolicy, gdy tylko się ściemni, ładuje do pieca co popadnie. Warto również stale monitorować stan powietrza w stacjach pomiarowych. Możemy to zrobić tutaj

Nie wstydźmy się masek

Coraz więcej osób korzysta z masek przeciwpylnych. Niestety jeśli chodzi o kwestie zdrowia to nasze społeczeństwo w dalszym ciągu żyje w ciemnogrodzie i często widzę, że widok maski na twarzy wywołuje drwiące uśmiechy.

Azjaci przy dużo niższych stanach zanieczyszczenia chodzą w maskach i są one bardzo powszechne na ulicach dużych miast i komunikacji miejskiej, W maski powinni przede wszystkim zaopatrzyć się  ludzie uprawiający sport na nieświeżym powietrzu.

Oceń artykuł:
[starrater]

Please wait...

O Admin

Administracja gdziewkrakowie.pl