Jak radzić sobie ze smogiem w Krakowie ?

Jak radzić sobie ze smogiem w Krakowie ?

Niekorzystne położenie

Od kilku lat coraz głośniej mówi się w Krakowie o problemie zanieczyszczenia powietrza, nie tylko w naszym mieście, ale i całym południowym regionie Polski. Jak się bowiem okazuje ucieczka „w góry” nie uchroni nas przed tym co znajduje się w powietrzu.

Mapa zanieczyszczenia powietrza w Europie pyły pm10 2007r

Dane Europejskiej Agencji Środowiska przedstawiające mapę przekroczeń stężenia 24h pyłów pm 10 na terenie Europy w 2007r.

Niestety, nasze położenie geograficzne w kwestii jakości powietrza stawia nas na przegranej pozycji i nawet radykalna redukcja(raczej mało możliwa) emisji zanieczyszczeń nie poprawi znacząco naszej sytuacji w najbliższym czasie.

Wiatr, nasz wybawiciel i obrońca

Każdy silniejszy podmuch wiatru to łyk świeżego powietrza dla Krakowa. Ostatnie tygodnie(druga połowa Grudnia 2014r.) obfitowały w silny wiatr, który skutecznie „oczyszczał” nam powietrze. Kraków przez ten okres stał się zieloną plamą na mapie zanieczyszczeń powietrza.

Wiattr oczyścil powietrze w Krakowie

Źródło http://www.malopolska.pl/Obywatel/EKO-prognozaMalopolski/Malopolska/Strony/default.aspx

Czy w mieszkaniach powietrze jest czystsze ?

Niestety nie mamy dobrych wiadomości. Ostatnie informacje na temat badań jakości powietrza w krakowskich mieszkaniach nie pozostawiają złudzeń: http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3371681,smog-truje-nas-takze-w-domu,id,t.html?cookie=1 http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,15659701,Z_pylomierzem_przez_Krakow__Wskazniki_rosna_i_opadaja.html#LokKrakTxt

Jak sobie radzić z zanieczyszczeniem w domu ?

Niestety radykalne podniesienie jakości powietrza w domu wymaga sporych nakładów finansowych oraz wypracowania pewnych nawyków.

Oczyszczacze powietrza

Warto wyposażyć się w odpowiednie urządzenia z wielokrotnymi filtrami zwane potocznie oczyszczaczami powietrza lub też urządzeniami do uzdatniania powietrza. Ich zasada działania jest dość prosta. Tworzą obieg powietrza w pomieszczeniu zasysając powietrze i przepuszczając je przez szereg filtrów, by następnie wydmuchać odfiltrowane powietrze z powrotem do pomieszczenia.

Filtrowanie powietrza w Krakowie

Filtr Hepa po tygodniu działania w Krakowie. W oryginale jest biały.

Jak widać urządzenie dość skutecznie radzi sobie z większością „domowych” zanieczyszczeń.

Rośliny oczyszczające powietrze

Często niedoceniani „zieloni przyjaciele” naszych domostw również doskonale radzą sobie z oczyszczaniem domowego powietrza z toksyn. Warto tutaj przedstawić listę roślin oczyszczających powietrze:

Rośliny oczyszczające powietrze

Lista roślin oczyszczających powietrze w pomieszczeniach

Pełne informacje na temat roślinek uzdatniających powietrze znajdziecie tutaj

Wietrzenie mieszkania o odpowiednich porach

Mieszkanie warto wietrzyć, jednak należy robić to z głową i w odpowiednim czasie. Nie ma sensu otwierać okien, kiedy na zewnątrz pyły zawieszone przekraczają 120 jednostek. Wpuszczanie takiego powietrza do domu, jest praktycznie równoznaczne z wpuszczeniem dymu z ogniska. Najlepszym wykładnikiem jakości powietrza w Krakowie jest wiatr. Im silniejszy tym mniejsze prawdopodobieństwo przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia. Ja osobiście nie wietrze rano i wieczorem z uwagi na fakt iż sporo osób w mojej okolicy, gdy tylko się ściemni, ładuje do pieca co popadnie. Warto również stale monitorować stan powietrza w stacjach pomiarowych. Możemy to zrobić tutaj

Nie wstydźmy się masek

Coraz więcej osób korzysta z masek przeciwpylnych. Niestety jeśli chodzi o kwestie zdrowia to nasze społeczeństwo w dalszym ciągu żyje w ciemnogrodzie i często widzę, że widok maski na twarzy wywołuje drwiące uśmiechy.

Azjaci przy dużo niższych stanach zanieczyszczenia chodzą w maskach i są one bardzo powszechne na ulicach dużych miast i komunikacji miejskiej, W maski powinni przede wszystkim zaopatrzyć się  ludzie uprawiający sport na nieświeżym powietrzu.

Oceń artykuł:
[starrater]

Please wait...

O Admin

Administracja gdziewkrakowie.pl

Komentarze 11

 1. Andrzej Kraków

  Dzięki, nie wiedziałem o tych roślinkach oczyszczających powietrze. Od dawna planowałem zrobić sobie ściankę z bluszczu, teraz mam dodatkową motywację, gdyż bluszcz z tego co widzę znajduje się w czołówce roślin oczyszczających powietrze.
  Oczyszczacz, trochę droga inwestycja, możesz podać co to za urządzenie, jak się sprawuje, ile kosztują filtry itp. ? (proszę na priv defsson[małpa]gmail.com)
  Co do masek, sam zacząłem nosić do biegania, bo biegam w centrum i bulwarami wiślanymi. Niestety nawet jak wskaźniki zanieczyszczenia pyłów PM 2,5 i PM 10 w Krakowie skaczą do poziomu fioletowego (>120) to ludzie i tak uśmiechają się pod nosem jak widzą gościa w masce. No ale cóż, zobaczymy kto będzie się uśmiechał za kilka lat na onkologii.

  Please wait...
  1. Jedno jest pewne – trzeba radzić sobie samemu:( U nas maseczki są obowiązkowe. Dodatkowo wspomagamy się specjalną dietą. Zaczęłam również korzystać z naświetleń lampą led triwings. W Krakowie znalazłam tylko jedną – w spa na lwowskiej 1.

   Please wait...
 2. Ja tam się nie przejmuję tym co sobie myślą inni i jak nie ma wiatru i słupki zanieczyszczenia rosną to ubieram maskę (kupiłam taką z Hello Kitty :P) Przy masce trzeba myć dwa razy częściej zęby bo taka mini sauna przy ustach to idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów.

  Please wait...
 3. Warto też wspomnieć o wentylacji mechanicznej z filtrem dobrej klasy – szczególnie tym, którzy przymierzają się do budowy domu/kupna mieszkania. Nie tylko możemy dzięki temu zaoszczędzić na ogrzewaniu ale powstrzymać jakąś część zanieczyszczeń przed dostaniem się do naszego domu. Optymalnie jest mieć jednak jeszcze oczyszczacz powietrza w sypialniach (np. sypialnia rodziców i pokój dziecka). My nasze oczyszczacze dobieraliśmy pod różnym kątem, mierząc sprawność w oczyszczaniu, jakości wykonania, cenie urządzenia, cenie filtrów i ich żywotności. Zdecydowaliśmy się na sprzedaż produktów niemieckiej firmy Beurer. Ceny całkiem przystępne a jakość naprawdę genialna 🙂 więcej na loveair.pl

  Please wait...
 4. Jak sobie radzić ze smogiem?Tak jak Chińczycy;)trzeba używać masek. Ja swoją maskę Respro zakupiłam już jakiś czas temu na respro.com.pl i nie wyobrażam sobie jazdy na rowerze czy biegania bez niej. Przy zwiększonym wysiłku wdychamy wiele więcej powietrza i tego co w nim jest więc jakoś trzeba się przed tym bronić. Nie jest to jakaś droga sprawa a wiele dobrego może uczynić

  Please wait...
 5. Na smog najlepsza likwidacja strych pieców i termoizolacja. Tyle żeby termoizolacja była skuteczna trzeba użyć dobrej jakości styropianu certyfikowanego przez ITB a nie jak większość najtańszym materiałem a potem mówią że termoizolacja nieskuteczna

  Please wait...
 6. Przede wszystkim likwidacja starych piecy i termoizolacja, ale zanim kupicie styropian sprawdźcie raporty GUNB

  Please wait...
  1. Dokładnie, wielu producentów oszukuje na jakości sprzedawanych styropianów podając na etykiecie nieprawdziwe parametry, tym bardziej nasiliło się to teraz gdy tak dużo mówi się o wpływie termoizolacji na smog

   Please wait...
 7. Ze smogiem trzeba walczyć cały rok a nie szukać rozwiązań w sezonie grzewczym. Najprostszym krokiem jest przerzucić się na rower i ocieplić dom. Teraz jest najlepszy moment na termoizolację, ale trzeba to robić dobrej jakości materiałami rekomendowanymi przez ITB, bo inaczej ocieplenie nie przyniesie spodziewanych rezultatów.

  Please wait...
 8. Najlepszym sposobem na smog w dłuższej perspektywie jest ocieplenie budynków, ale zawsze należy sprawdzać, czy styropian nie widnieje na czarnej liście GUNB. Kontrole są przeprowadzane na bieżąco i niestety wśród producentów nie spełniających norm jakościowych jest bardzo wielu producentów styropianów.

  Please wait...
 9. zgadzam się że należy się posiłkować raportem GUNB, żeby najpierw nie wydać niepotrzebnie pieniędzy na słaby steropian a póżniej nie płacić latami więcej za ogrzewanie

  Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone